VII Powiatowy Konkurs Recytatorski w Zespole Szkół, CKU w Gronowie już za nami. Tegoroczny konkurs  wpisał się w promocję ustanowionej przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej idei Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Młodzi recytatorzy w oryginalnych wystąpieniach scenicznych zaprezentowali utwory wyrażające ideę patriotyzmu. Prezentowane wiersze ukazywały zarówno  walkę Polaków o niepodległość i troską o jej utrzymanie, jak również głosiły pochwałę piękna polskich krajobrazów i tradycji narodowych w polskiej poezji  od Jana Kochanowskiego aż po twórczość  poetów współczesnych.

Patronat nad konkursem objął Starosta Toruński Pan Mirosław Graczyk.

W recytatorskiej rywalizacji udział wzięło 54 uczestników z 16. szkół podstawowych i gimnazjów województwa kujawsko - pomorskiego, w tym z:  Grębocina, Obrowa, Zelgna, Młyńca I, Brzozówki, Czernikowa, Pluskowęsów, Dobrzejewic, Osieka n. Wisłą, Chełmży, Gronowa, Mazowsza, Ostrowitego Rypińskiego, Torunia i Kończewic.

Jury pod przewodnictwem pani Emilii Betlejewskiej- Dyrektor Artystycznej Teatru „Zaczarowany świat” oraz Dyrektor Policealnego Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych, a także Prezes Fundacji "Pro Theatro" przyznało następujące nagrody:

Grand Prix Konkursu Poetycka podróż po Polsce z Polakami w stulecie odzyskania niepodległości zdobyłaZuzanna Mytlewska z Osieckiego Klubu Kultury, która zaprezentowała wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego pt. „ Pieśń o fladze”

1. miejsce ex aequo zdobyły:  Marta Pietruszyńska ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z oddziałami gimnazjalnymi  w Obrowie  oraz Fryderyk Sawiński ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Chełmży
  2. miejsce ex aequo trafiło do Martyny Foksińskiej z Osieckiego Klubu Kultury oraz do Kornelii Moszczyńskiej ze Szkoły Podstawowej w Grębocinie
  3. miejsce ex aequo zajęły: Daria Lisewska ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Chełmży oraz Julia Fabińska ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Chełmży.

Poetycko - recytatorskiemu turniejowi towarzyszył Koncert Pieśni Patriotycznej w wykonaniu zespołu muzycznego działającego w Zespole Szkół, CKU w Gronowie. Prezentowane utwory utrzymane były w bardzo różnorodnej stylistyce, zarówno klasycznej, jak i rockowej.

Beata Musiała

Organizator konkursu i nauczycielka w ZS, CKU w Gronowie